Zima, to dla wielu synonim grypy i infekcji górnych dróg oddechowych. I tak też było w tym roku. Zgodnie z danym zgromadzonymi przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, tylko w marcu w województwie łódzkim odnotowano ponad 56 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, z czego 206 osób otrzymało z tego powodu skierowanie do szpitala. Statystyki te zgadzają się z obserwacjami Salve Przychodnie – jednej z największej sieci medycznej w Łodzi, liczącej około 400 lekarzy wszystkich specjalizacji, pięć przychodni POZ, gabinety komercyjne i szpital. W minionym kwartale 19,66 % pacjentów Salve udało się do internisty. - Część osób zgłasza się z objawami grypopodobnymi w obawie przed rozwojem choroby. To dobrze, ponieważ lepiej zapobiegać, niż ignorować. Od lat w okresie od stycznia do marca można zaobserwować wzrost zachorowalności związany z wahaniem temperatur, odwilżą i niedoborami witaminy D ze względu na niewielką ilość słońca, dlatego nie oceniałbym łodzian jako ponadprzeciętnie chorowitych – wyjaśnia Paweł Hylewski, lekarz rodzinny z Salve Przychodnie.
Kobiety na medal
Na drugim miejscu, jeśli chodzi o ilość wizyt u lekarzy w placówkach Salve, plasuje się ginekologia. Od stycznia do marca aż 17,7% wizyt w Salve, to wizyty u lekarzy ginekologów. Czy łodzianki mogą stanowić wzór dla mieszkanek innych miast? - Zdecydowanie tak. W Internecie nie brakuje informacji o tym, że do szpitali trafiają kobiety, które zaniedbały kwestię wizyt u lekarza ginekologa. Zdarzają się też przyjęcia pań, które nigdy nie były u takiego specjalisty. Fora internetowe huczą od wpisów typu „bardzo boję się wizyty u ginekologa”, tymczasem nasze pacjentki dbają o regularne robienie cytologii i większość z nich zawsze przychodzi na kolejne, umówione wizyty kontrolne – opowiada Beata Ziółkowska, kierownik ds. marketingu sieci Salve w Łodzi. - Monitorowanie zdrowia jest szczególnie ważne dla przyszłych mam i warto podkreślić, że pacjentki z województwa łódzkiego robią to z zaangażowaniem, słuchają zaleceń lekarzy i same dopytują o wiele kwestii. Dużym zainteresowaniem cieszą się także bezpłatne spotkania edukacyjne z cyklu „Porozmawiajmy o macierzyństwie”, które organizujemy w szpitalu Salve przy ulicy Szparagowej 10. Łodzianki mogą stanowić wzór, jeśli chodzi o przygotowania do roli matki – dodaje Beata Ziółkowska z Salve.
Mały krok ku dużej zmianie?
Korzystną zmianą w zachowaniu pacjentów z regionu łódzkiego, którą można zaobserwować na podstawie statystyk placówek Salve Przychodnie, jest wzrost zainteresowania badaniami profilaktycznymi. Salve Przychodnie oferuje udział w bezpłatnych programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ, MZ i Europejski Fundusz Społeczny. W pierwszym kwartale 2018 roku największą popularnością cieszył się program profilaktyki raka jelita grubego. - Dzięki zainteresowaniu ze strony łódzkich mediów, udało nam się dotrzeć do osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka i kwalifikują się do darmowego wykonania badania kolonoskopowego. Rak jelita grubego jest drugą w kolejności przyczyną zgonów nowotworowych w naszym kraju, a wczesne wykrycie problemu może uratować życie – opowiada lek.med. Jacek Stańczyk, gastrolog z Salve Przychodnie. Chociaż frekwencja nie jest jeszcze imponująca, to lekarze z Salve Przychodnie mają nadzieję, że już niedługo badania profilaktyczne „wejdą w nawyk” każdej osobie, która dba o zdrowie.
Bezpłatne badania profilaktyczne oferowane przez Salve Przychodnie można znaleźć tutaj: https://salve.pl/przychodnie/oferta/bezplatne-programy-profilaktyczne/