Przesilenie wiosenne – czym jest i jak się przed nim bronić?
Powoli żegnamy się z zimą, ciepłe promienie słońca przebijają się przez chmury i wszystko wydaje się pięknieć, a jednak część z nas właśnie w tym okresie narzeka na zmęczenie, osłabienie lub uporczywy ból głowy. Natura budzi się do życia, a my- wręcz przeciwnie. Co tak naprawdę nam dolega i czy powinniśmy się tym martwić?
2018-03-15, 12:21

Powoli żegnamy się z zimą, ciepłe promienie słońca przebijają się przez chmury i wszystko wydaje się pięknieć, a jednak część z nas właśnie w tym okresie narzeka na zmęczenie, osłabienie lub uporczywy ból głowy. Natura budzi się do życia, a my- wręcz przeciwnie. Co tak naprawdę nam dolega i czy powinniśmy się tym martwić?

Pogorszenie nastroju i samopoczucia na przełomie zimy i wiosny jest określane jako przesilenie wiosenne. Najbardziej powszechne objawy to spadek koncentracji, uczucie zmęczenia i apatia. Organizm potrzebuje czasu, aby obudzić się ze snu zimowego i wskoczyć na wyższe obroty. To, jak duży będzie miał z tym problem zależy przede wszystkim od tego, jaki tryb życia prowadziliśmy zimą.  Okazuje się, że nie wszyscy przechodzą przesilenie wiosenne tak samo. Zależy to od wielu czynników, a najważniejszym z nich okazuje się być kondycja. W ciepłe dni nasz metabolizm przyspiesza, a „zaspany” organizm nie nadąża za zmianami. Im mniej ruszaliśmy się zimą, tym bardziej dokuczliwe jest dla nas rozpoczęcie wiosny.

Przesilenie wiosenne – fakt czy mit?

- Przesilenie wiosenne na pewno nie jest mitem, lecz zjawiskiem występującym coraz częściej w naszej populacji. Podczas przesilenia wiosennego zwiększa się częstotliwość oddychania oraz ilość wydzielanych hormonów, co powoduje zmiany w układzie krążenia, immunologicznym i nerwowym. W efekcie jesteśmy narażeni na senność, częste bóle głowy, bóle mięśni, osłabienie refleksu, rozdrażnienie, przygnębienie, trudności w koncentracji, bolesne skurcze mięśniowe, nagłe ataki zmęczenia – odpowiada Paweł Hylewski, internista z Salve Przychodnie w Łodzi. Z tego względu łatwo jest pomylić przesilenie wiosenne ze zwykłym lenistwem. Jak odróżnić jedno od drugiego? O tym decyduje przede wszystkim częstotliwość i intensywność występowania symptomów. O ile gorszy dzień zdarza nam się raz na jakiś czas, o tyle objawy przesilenia występują regularnie, przez dłuższy okres i (w zależności od organizmu) są bardziej lub mniej dokuczliwe. Na szczęście przesilenie wiosenne to nic groźnego i nie trwa długo! Po około 2-3 tygodniach organizm całkowicie adaptuje się do funkcjonowania w nowej porze roku. Stosując się do kilku prostych zasad można zredukować dokuczliwe objawy.

Jak radzić sobie z przesileniem wiosennym?

Aktywność na świeżym powietrzu dotlenia i wzmacnia nasz organizm, co pomaga nam „wybudzić się” z zimowego snu. Bardzo istotna jest również zdrowa i zrównoważona dieta. Ograniczmy fast food’y, słodycze czy białe pieczywo, za to chętniej sięgajmy po produkty takie jak: owoce i warzywa, kasze, ryby, orzechy i pieczywo pełnoziarniste. Dzięki temu dostarczymy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, co korzystnie wpłynie na jego funkcjonowanie i pomoże nam szybciej powrócić do dobrego samopoczucia. Pamiętajmy także o tym, że powinniśmy odpoczywać i zapewnić sobie spokojny, najlepiej 8-godzinny sen. ­ - Aby zminimalizować skutki przesilenia należy przestrzegać kilku podstawowych zasad, takich jak sen trwający minimum 8 godzin i zasypianie najpóźniej ok. godz. 22, zmiana diety na lekkostrawną oraz regularna aktywność fizyczna – dodaje Paweł Hylewski z Salve Przychodnie w Łodzi.

 

Niezwykle istotna jest także zasada - nic na siłę. Każdy z nas codziennie obserwuje swój organizm i zna go najlepiej. Dlatego jeżeli czujemy, że samopoczucie nie jest najlepsze nie warto się na siłę forsować i przemęczać. Każdą aktywność należy wykonywać na miarę swoich możliwości, aby pomogła a nie zaszkodziła.

 

 

 

                                                                                        

        

KONTAKT / AUTOR
Łucja Cymkiewicz
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.