Zdrowie po łódzku
Pierwsze miesiące tego roku upłynęły łodzianom pod znakiem przeziębienia i grypy. W okresie styczeń-marzec aż 19,66% wszystkich pacjentów Salve Przychodnie zgłaszało się do lekarza internisty. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH wynika, że tylko w marcu w województwie łódzkim odnotowano ponad 56 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Jednak nie tylko u internisty leczyli się mieszkańcy Łodzi - dużym zainteresowaniem cieszyli się także m.in. ginekolodzy.
2018-05-11, 09:59

Zima, to dla wielu synonim grypy i infekcji górnych dróg oddechowych. I tak też było w tym roku. Zgodnie z danym zgromadzonymi przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH, tylko w marcu w województwie łódzkim odnotowano ponad 56 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę, z czego 206 osób otrzymało z tego powodu skierowanie do szpitala. Statystyki te zgadzają się z obserwacjami Salve Przychodnie – jednej z największej sieci medycznej w Łodzi, liczącej około 400 lekarzy wszystkich specjalizacji, pięć przychodni POZ, gabinety komercyjne i szpital. W minionym kwartale 19,66 % pacjentów Salve udało się do internisty. - Część osób zgłasza się z objawami grypopodobnymi w obawie przed rozwojem choroby. To dobrze, ponieważ lepiej zapobiegać, niż ignorować. Od lat w okresie od stycznia do marca można zaobserwować wzrost zachorowalności związany z wahaniem temperatur, odwilżą i niedoborami witaminy D ze względu na niewielką ilość słońca, dlatego nie oceniałbym łodzian jako ponadprzeciętnie chorowitych – wyjaśnia Paweł Hylewski, lekarz rodzinny z Salve Przychodnie.

Kobiety na medal

Na drugim miejscu, jeśli chodzi o ilość wizyt u lekarzy w placówkach Salve, plasuje się ginekologia. Od stycznia do marca aż 17,7% wizyt w Salve, to wizyty u lekarzy ginekologów. Czy łodzianki mogą stanowić wzór dla mieszkanek innych miast? - Zdecydowanie tak.  W Internecie nie brakuje informacji o tym, że do szpitali trafiają kobiety, które zaniedbały kwestię wizyt u lekarza ginekologa. Zdarzają się też przyjęcia pań, które nigdy nie były u takiego specjalisty. Fora internetowe huczą od wpisów typu „bardzo boję się wizyty u ginekologa”, tymczasem nasze pacjentki dbają o regularne robienie cytologii i większość z nich zawsze przychodzi na kolejne, umówione wizyty kontrolne – opowiada Beata Ziółkowska, kierownik ds. marketingu sieci Salve w Łodzi. - Monitorowanie zdrowia jest szczególnie ważne dla przyszłych mam i warto podkreślić, że pacjentki z województwa łódzkiego robią to z zaangażowaniem, słuchają zaleceń lekarzy i same dopytują o wiele kwestii. Dużym zainteresowaniem cieszą się także bezpłatne spotkania edukacyjne z cyklu „Porozmawiajmy o macierzyństwie”, które organizujemy w szpitalu Salve przy ulicy Szparagowej 10.  Łodzianki mogą stanowić wzór, jeśli chodzi o przygotowania do roli matki – dodaje Beata Ziółkowska z Salve.  

Mały krok ku dużej zmianie?

Korzystną zmianą w zachowaniu pacjentów z regionu łódzkiego, którą można zaobserwować na podstawie statystyk placówek Salve Przychodnie, jest wzrost zainteresowania badaniami profilaktycznymi. Salve Przychodnie oferuje udział w bezpłatnych programach profilaktycznych finansowanych przez NFZ, MZ i Europejski Fundusz Społeczny. W pierwszym kwartale 2018 roku największą popularnością cieszył się program profilaktyki raka jelita grubego. - Dzięki zainteresowaniu ze strony łódzkich mediów, udało nam się dotrzeć do osób, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka i kwalifikują się do darmowego wykonania badania kolonoskopowego. Rak jelita grubego jest drugą w kolejności przyczyną zgonów nowotworowych w naszym kraju, a wczesne wykrycie problemu może uratować życie – opowiada lek.med. Jacek Stańczyk, gastrolog z Salve Przychodnie. Chociaż frekwencja nie jest jeszcze imponująca, to lekarze z Salve Przychodnie mają nadzieję, że już niedługo badania profilaktyczne „wejdą w nawyk” każdej osobie, która dba o zdrowie.

Bezpłatne badania profilaktyczne oferowane przez Salve Przychodnie można znaleźć tutaj: https://salve.pl/przychodnie/oferta/bezplatne-programy-profilaktyczne/

KONTAKT / AUTOR
Łucja Cymkiewicz
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.