Osiem badań, o których powinna pamiętać każda kobieta
Współczesna kobieta stara się być dobrą matką, idealną żoną, skutecznym pracownikiem. Nauczyła się dbać o swój wygląd, przestrzegać diety, ale czy nauczyła się dbać o swoje zdrowie? Z okazji Dnia Kobiet razem z Salve Przychodnie przygotowaliśmy osiem badań, o których każda kobieta powinna pamiętać, a najważniejsze -poddawać się nim raz w roku.
2018-03-09, 13:57

Współczesna kobieta stara się być dobrą matką, idealną żoną, skutecznym pracownikiem. Nauczyła się dbać o swój wygląd, przestrzegać diety, ale czy nauczyła się dbać o swoje zdrowie? Z okazji Dnia Kobiet razem z Salve Przychodnie przygotowaliśmy osiem badań, o których każda kobieta powinna pamiętać, a najważniejsze -poddawać się nim raz w roku.

Badania profilaktyczne kobiet są w dużej mierze skorelowane z wiekiem. Inne badania powinna wykonać dwudziestolatka, a inne są zalecane kobietom po pięćdziesiątym roku życia, kiedy to zmienia się układ hormonalny. Są jednak badania, które każda kobieta, bez względu na wiek, powinna wykonywać regularnie.

O jakich badaniach nie wolno nam zapomnieć?

  1. Morfologia - badanie składu krwi. Dokładna, ilościowa i jakościowa ocena składu krwi pokazuje nam podstawowy obraz tego co dzieje się w naszym organizmie. Wynik badania morfologicznego powie nam, czy w naszym organizmie występuje stan zapalny, czy chorujemy na anemię oraz czy mamy problemy z krzepnięciem krwi. Decydując się na badanie krwi warto wykonać (przy jednym ukłuciu) badanie cholesterolu, tzw. lipidogram, cukru, poziomu hormonów tarczycy. Warto również rozważyć badanie poziomu magnezu, potasu i wapnia.
  2. Badanie moczu - badanie laboratoryjne moczu. Podobnie jak morfologia, daje nam podstawową informację o tym, co dzieje się w organizmie. Na podstawie wyniku możemy dowiedzieć się o naszych predyspozycjach kierunku chorób układu moczowego, m.in. kamicy nerkowej czy kamieni. Analizując składu moczu, dostajemy informację również o chorobach wątroby, cukrzycy, a nawet o niewydolności układu krążenia.
  3. Samobadanie piersi - każda kobieta powinna wykonywać regularnie minimum raz w miesiącu (między 7 a 10 dniem cyklu). ,,Palpacyjne badanie piersi, to najszybszy i najprostszy sposób profilaktyki w kierunku nowotworów piersi. I przecież kto jak nie my same, najlepiej znamy swoje piersi.” - komentuje Beata Ziółkowska z Salve Przychodnie.
  4. Badania cytologiczne. Wymaz z szyjki macicy, to podstawowe badanie profilaktyki raka szyjki macicy. Wynik badania dostarcza również informacji o stanach zapalnych, możliwych nadżerkach oraz dniach płodnych. Profilaktycznie badanie powinno się wykonywać raz do roku.
  5. Konsultacja okulistyczna. O tym, że warto zadbać o oczy, nie trzeba nikogo przekonywać. Obecny tryb pracy, który wymusza pracę przy komputerze czy tablecie przez kilka, kilkanaście godzin dziennie, zmusza nas do regularnych badań w gabinecie okulisty.
  6. Wizyta u dentysty. Dwa razy do roku warto również udać się na wizytę kontrolną do stomatologa. Próchnica jest poważną chorobą cywilizacyjną, niestety przez wielu jest bagatelizowana. W Polsce blisko 98% populacji zmaga się z problemem próchnicy. Jeśli boisz się wizyt u dentysty, warto pokonać ten strach, bo próchnica to nie tylko ból zęba, czy nieprzyjemny oddech. Nieleczona próchnica może wywoływać kłębuszkowe zapalenie nerek, chorobę reumatyczną, zapalenie wsierdzia, choroby układu krążenia, a nawet stan zapalny tęczówki.
  7. Badanie ogólne. Nawet jeśli nie chorujesz, raz do roku warto odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu, tzw. internistę. Podczas konsultacji lekarz przeprowadzi wywiad oraz wykona podstawowe badania osłuchowe układu oddechowego, krążenia oraz układu trawiennego. W razie potrzeby zleci kolejne badania diagnostyczne.
  8. Badanie EKG oraz pomiar ciśnienia. Choroby układu krążenia, są pierwszą przyczyną zgonów w Polsce. Tylko poprzez systematyczną kontrolę ciśnienia tętniczego krwi oraz badania EKG, można wcześnie wykryć wszelkie zmiany.
KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Oleś
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.