Seks-problemy 30-latków. Skąd się biorą?
30 lat, siła wieku, moment na największy rozwój w życiu zawodowym oraz prywatnym, high life, władcy świata! Czyżby..? Okazuje się, że w znacznej części przypadków jest zupełnie odwrotnie. Do specjalistów coraz częściej zgłaszają się 30-latkowie, którzy po ciężkim dniu kładą się do łóżka, w którym nic się nie dzieje…
2018-02-26, 12:18

30 lat, siła wieku, moment na największy rozwój w życiu zawodowym oraz prywatnym, high life, władcy świata! Czyżby..? Okazuje się, że w znacznej części przypadków jest zupełnie odwrotnie. Do specjalistów coraz częściej zgłaszają się 30-latkowie, którzy po ciężkim dniu kładą się do łóżka, w którym nic się nie dzieje…

Problemy z potencją

Rozgoryczenie spowodowane brakiem zainteresowania seksualnego ze strony partnera. Brak iskry w młodym małżeństwie. Podejrzenie zdrady, kompleksy na tle własnej wartości, a nawet obawa przed poważną chorobą i szukanie pomocy u specjalistów – 30 latkowie coraz częściej przychodzą do lekarzy z problemami z potencją.

- Szybkość życia zabija popęd seksualny, a to  psuje relacje w związku. Organizm nie funkcjonuje prawidłowo, jeśli nie jest dobrze traktowany – nie ma czasu na regenerację, nie pobiera odpowiednich wartości odżywczych z pożywienia, które jest „szybkie” i złej jakości – opowiada dietetyk Anna Lisiak, specjalista z Salve Przychodnie w Łodzi.

Seks? Nie mam do tego głowy!

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi w raporcie „Seksualność Polek. Raport 2016” przygotowanym przez Kamilę Czajkowską w ramach pracy doktorskiej pod kierownictwem prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza wynika, że 1,5 miliona mężczyzn i co druga kobieta w Polsce zmagają się z problemem zaburzeń funkcji seksualnych. - W gabinecie dietetycznym coraz częściej spotykam pacjentów skarżących się na brak ochoty na seks. Zawstydzeni często przyznają się do problemu dopiero podczas wywiadu, mówiąc, że są zbyt zmęczeni, żeby myśleć o przyjemnościach – potwierdza dietetyk Anna Lisiak.

Seksuolodzy i dietetycy zgadzają się, że przyczyną jest niezdrowy tryb życia – zbyt duża ilość stresu, niedobory snu, dieta bogata przede wszystkim w tłuszcz, ciągłe „wspomaganie” organizmu kawą lub energetykami, brak czasu na odpoczynek. To wszystko działa niekorzystnie na libido.                     Obecnie większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, pracujemy po 8-12 godzin, po pracy wsiadamy do samochodu, który dowozi nas prosto na kanapę. Za mało się ruszamy, a przez to spada nasza odporność i stajemy się nieatrakcyjni. To z kolei sprawia, że popadamy w kompleksy i nie mamy ochoty na seks. Warto zauważyć, że w dzisiejszych czasach prym wiedzie pogoń za karierą, a nie życie rodzinne, w  związku z czym charakterystyczny „wyścig szczurów” skutkuje ciągłym stresem i napięciem, niesprzyjającym intymnym zbliżeniom.

Zła dieta nie sprzyja igraszkom

Ogromnie ważnym czynnikiem, który wpływa na popęd seksualny jest dieta. Życie w ciągłym pędzie wiąże się z nieregularnym przyjmowaniem posiłków. Ile razy przez stres, w pracy byliście w stanie wypić jedynie kawę, a po powrocie „wrzuciliście” w siebie niemal całą zawartość lodówki? Brzmi znajomo? Taki scenariusz to codzienność 30-latków. - Na podstawie statystyk  z placówek dietetycznych wiemy że, posiłki 30-latków są zwykle ubogie w wartości odżywcze, przygotowywane w pośpiechu, przetworzone albo  gotowe typu fast-food. W diecie tej grupy wiekowej jest za mało warzyw, zdecydowanie za mało wody, a za dużo tłustych i słodkich przekąsek. Taka dieta wyniszcza organizm. W konsekwencji może prowadzić do wielu schorzeń i zaburzeń, m.in. do zaburzeń funkcji seksualnych – dodaje dietetyk Salve.

Spadek libido może wiązać się także ze zbyt dużą ilością przyjmowanego alkoholu. Sięganie po „napoje wyskokowe” to nic złego pod warunkiem, że spożywa się je z zachowaniem umiaru. W przeciwnym razie cierpi na tym cały organizm. Alkohol spożywany w małych ilościach działa korzystnie, poprawia krążenie krwi, rozluźnia, odpręża i sprawia, że znajdujemy w sobie więcej odwagi, dlatego często przed zbliżeniem seksualnym sięgamy po lampkę wina. Natomiast przewlekłe, wieloletnie spożywanie alkoholu prowadzi do uszkodzenia czynności hormonalnej jąder, spadku poziomu testosteronu w organizmie, utraty popędu seksualnego oraz zaburzenia erekcji i kłopotów z doprowadzeniem do wytrysku. Alkohol, najlepiej w postaci czerwonego wina, powinniśmy spożywać, ale z umiarem.

Chcesz odzyskać radość z seksu? Zadbaj o siebie!

Jak wrócić do sprawności seksualnej? Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie najpierw warto udać się do lekarza i zrobić odpowiednie badania. Powszechnie uważa się, że za spadek libido odpowiada niedobór cynku i selenu. Jest to jednak tylko jeden z wielu czynników, które mogą mieć wpływ na zaburzenie funkcji seksualnych. Warto pamiętać, że zaburzenia funkcji seksualnych mogą być objawem niedoboru witaminy E, kwasów omega-3 oraz jodu. Mogą również maskować zaburzenia funkcji tarczycy. - Na początek zaleciłabym podstawowe badania, takie jak pełna morfologia, poziom wyżej wymienionych witamin i pierwiastków. Warto także zbadać glukozę na czczo, oraz wykonać doustny test obciążenia glukozą i insuliną – dodaje dietetyk z Salve Przychodnie.

Nie należy jednak zapominać o bardzo istotnej kwestii – o dbaniu o jakość życia poprzez zdrową dietę, ruch oraz odpowiednią ilość snu. W napiętym grafiku nie może zabraknąć miejsca na troskę o swoje zdrowie!

 

KONTAKT / AUTOR
Katarzyna Oleś
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.